اقلام معاف از مالیات بر ارزش افزوده به شرح ماده12ق.م.ا.ا و بخشنامه های صادر شده از سوی سازمان امور مالیاتی کشور بر اساس آخرین تغییرات، شامل عرضه کالاها، ارائه خدمات و همچنین واردات آنها به شرح ذیل است:


1-محصولات کشاورزی فرآوری نشده؛
محصولات کشاورزی مانند گندم، برنج، ذرت و … که فرآوری نشده باشند معاف هستند. لذا محصولاتی که جهت مصارف مختلف فرآوری می شوند، مانند زیتون خوراکی یا زیتون پرورده که برای مصرف بایستی ابتدا فرآوری شوند، معاف نمی باشند. برای مثال ذرت کنسرو شده به دلیل فرآوری شدن معاف نیست.
گل و غنچه و شاخ و برگ و سایر اجزای نباتات،سبزیجات و نباتات خوراکی (سبزیجات و نباتات،سبزیجات کلاف دار، ریشه ها و غده های زیرخاکی، میوه های خوراکی و محصولات علوفه ای،)قهوه، چای(قهوه و چای سبز،)انواع گیاهان تازه معاف هستند.

مراحل بسته بندی، انجماد، پاک کردن، پوست گیری مانند شالی کوبی و خشک کردن مانند چای و تفت دادن مانند نخود پزی، فرآوری محصولات کشاورزی محسوب نمی شود و خدمات مزبور از پرداخت مالیات بر ارزش افزوده معاف خواهد بود

دانه و میوه های روغن دار از جمله دانه سویا، بادام زمینی، دانه کتان، دانه آفتابگردان،انواع تخم و دانه ها شامل دانه میوه و نطفه تخم چغندر قند و تخم سبزیجات، چغندر قند، دانه کاکائو، توتون،تنباکو وپنبه معاف هستند.
2-داموطیورزنده،آبزیان،زنبورعسل و نوغان؛ انواع دام اعم از گوسفند، گاو، شتر و …، طیور مانند مرغ و پرندگان و پرندگان تزیینی، همچنین انواع ماهی، میگو و در کل آبزیان،معاف هستند. زنبور عسل و نوغان معاف است ولی محصول عسل که به صورت بسته بندی شده به مصرف کننده ارائه می شود، معاف نیست.عسل طبیعی، پوست و سایر اجزای پرندگان، استخوان حیوانات، اسپرم حیوانات، ابریشم خام، پشم و موی حیوان معاف است.
3-انواع کود،سم،بذر و نهال؛
4-آردخبازی،نان،گوشت،قند،شکر،برنج،حبوبات و سویا،شیر،پنیر،روغن نباتی و شیرخشک مخصوص تغذیه کودکان؛
نکته1: در قانون م.ا.ا آرد خبازی معاف است، اما آرد سفیدی که معمولا برای پخت کیک و شیرینی استفاده می شود، مشمول است.
نکته2:منظور از گوشت، گوشت قرمز و سفید است. با این حال گوشت دام (گوسفند، گاو و …)، گوشت طیور (مرغ، شتر مرغ، بوقلمون و … ) و آبزیان (ماهی، میگو و …) معاف می باشد.
نکته3: شیر و پنیر که محصولات لبنی هستند، معاف می باشند. ولی شیر طعم دار مشمول است.
نکته4: شکر خام معاف است
نکته5: روغن نباتی از جمله روغن زیتون، روغن کنجد، روغن هسته انگور و در کل انواع روغن های نباتی، معاف هستند. همچنین روغن نباتی خام (تصفیه نشده) معاف از مالیات و عوارض ارزش افزوده است.
نکته6:شیر خشک مخصوص کودکان به دلیل اهمیت آن برای مصرف کودکان، معاف است.

نگارین سپهر – مرجع آنلاین ثبت شرکت در اراک – خیابان مخابرات – 09183102742


نکته7: انواع حبوبات از جمله دانه سویا معاف می باشند.
5-کتاب،مطبوعات،دفاتر تحریر وانواع کاغذ چاپ،تحریر و مطبوعات.
-کتاب(کاتالوگهای طبی، نشریات و مجلات علمی)
-مجله و نشریه
-دفاتر تحریر (دفاتر ثبت و حسابداری)
-کاغذ چاپ، تحریر و مطبوعات(انواع کاغذ جهت چاپ و تحریر)
نکته:آگهی های منتشره در روزنامه ها و نشریات از مالیات و عوارض ارزش افزوده معاف هستند
6-کالاهای اهدای ب صورت بلاعوض به وزارتخانه ها،موسسات دولتی ونهادهای عمومی غیردولتی باتأیید هیئت وزیران وحوزه های علمیه با تأییدحوزه گیرنده هدایا.
7-کالاهایی که همراه مسافر و برای استفاده شخصی تامیزان مقرر طبق مقررات صادرات و واردات، وارد کشور میشود. مازاد برآن طبق مقررات این قانون مشمول مالیات خواهدبود.
۳-اموال غیر منقول؛
نکته: منظور از اموال غیر منقول، اموالی چون زمین، ملک، متحدثات و … است. عرضه اموال غیر منقول، چه فروش و چه اجاره ای،معاف است ولی خدماتی که همراه با اموال غیر منقول ارائه می شود مشمول مالیات و عوارض می باشد. برای مثال چنانچه انبار اجاره داده شود، این فعالیت عرضه مال غیر منقول محسوب شده و معاف می باشد ولی اگر در کنار اجاره انبار،خدماتی از قبیل حراست، نگهداری و … نیز ارائه شود، این خدمات مشمول مالیات و عوارض می باشند. در رابطه با اجاره غرفه های نمایشگاهی،ارائه خدمات نمایشگاهی به اجاره کنندگان مطرح بوده فلذا، عرضه
غرفه ی نمایشگاهی، عرضه ی مال غیر منقول تلقی نشده، مشمول مالیات و عوارض قرار می گیرد. همچنین اجاره اموال منقول مانند ماشین آلاتی که در اموال غیر منقول منصوب شده اند و تاسیسات شهر بازی، مشمول مالیات و عوارض می باشند
نکته:خدمات مشاور املاک مشمول معافیت نمی باشد